Image
Otomatik Kapı Sistemleri, Alüminyum Doğrama ve Cephe Sistemleri
Ostim Mahallesi 1232. Cadde No:109
Yenimahalle/ANKARA

Telefon
0850 495 05 05

Whatsapp
0530 900 30 04

E-Posta
info@oksisotomatikkapi.com

Bizi Takip Edin!

Emniyet fotoseli aynı zamanda kapıya ismini vermiştir. Radar ışığa karşı hassas dirençlerden oluştuğu için harekete duyarlı sensörleri sayesinde gelen kişiyi algılar ve hareket komutunu kapıya iletir. Bu özeliğine bağlı olarak hassasiyet ayarlarının iyi yapılmaması veya alanı tarayan hareket sensörünün yönünün iyi ayarlanmaması gibi sebeplerden kapının sürekli açık kalması veya sürekli kendi kendine açılıp kapanması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden montajı yapılan fotoselli kapımızın uzman personel tarafından ayarlarının yapılması gerekmektedir.


Fotoselli Kapı Nasıl Çalışır?

Fotoselli kapının nasıl çalıştığını sistemin parçalarını tek tek ele alarak anlatalım…


Fotosel Sistemi
Fotosel sistemi kapı açıldığında veya kapandığında, canlı veya cansız nesnelerin arada sıkışmasını önleyen emniyet sistemidir.


Hareket Sistemi
Fotoselli kapılar genellikle 12v DC ve 24v DC zayıf akım sistemiyle çalışmaktadır. Kapıya hareket vermesi için kullanılabilecek çıkış cihazları genellikle bu voltaj aralıklarında çalışmaktadır. Fotoselli kapılar genelde kuru kontak tetik sistemi ile çalışmaktadır. Fotoselli kapılara radar, kartlı geçiş cihazı, şifreli geçiş, parmak izi okuyucu cihazı, el sensörü, yüz tanıma cihazı, retina tarayıcı gibi cihazlar bağlanabilmekte ve aktif olarak çalıştırılabilmektedir.


Hareketli Kanatlar

Kayar kapıdaki bu malzemeler genellikle alüminyumdan olup, tek bir kanatın ağırlığı ortalama 50-60 kilo ağırlığına ulaşır. Kanatların toplamı 100 -120 kilo arasında değişebilir.
Otomatik fotoselli kayar kapı kanatları alüminyum malzemeden yapılır ya da uygulama yapılacak alanın dekoruna uygun olacak şekilde paslanmaz, ahşap gibi farklı şekillerde de imalat edilip uygulanabilir. Fotoselli kapının hareketli kanatlarında emniyet açısından 4+4 lamine cam kullanılması uygun görülmüş, tüm şartnamelerde bu özellik belirtilmiştir. 4+4 lamine cam olası sert çarpmalarda düz camlara göre daha mukavemetli ve olası kırılmalarda dağılmadığından yaralanma olasılığını asgariye indirmektedir. Ayrıca, fotoselli kapının cam değişimi yapılana kadar size zaman kazandırmaktadır. Temperli cam darbede dağıldığından kapı çalışamaz hale gelmektedir. Dolasıyla, temperli cam güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır.


Fotoselli Kayar Kapı Motoru ve Hareket Sistemi

Daha önce bahsettiğimiz gibi 12V DC ve 24V DC voltaj aralığında çalışan fotoselli kayar kapı motorları kullanıldığından, biz de bu voltajlar arasında çalışan motorlar kullanmaktayız. Bu motorların farklılığı üretim yerlerinin değişik olmasıdır. Genellikle Çin, Alman, Türk menşei motorlar kullanılmaktadır. Çin üretimi olan motorlar Avrupa’da ve Türkiye’de üretilen enkoderli okuyucu sistemi yerine servo sistemini kullandıklarından tercih edilmemektedir. Enkoderli motorlar kapı açıldığında kapının kapanış ve açılış mesafelerini okuyarak anakarta iletir. Bu bilgiler referans alınarak motora gerekli hareketi ve gücü vererek istikrarlı çalışması sağlanır. Enkoderli motorlar rpm değerinde güç üretmektedirler. Fotoselli kapı motoru bakır sargı bulunan bir yuva içerisinde dönerek güç üretmektedir. Kullanılan malzemenin kalitesine göre motor fiyatları değişmektedir. Günümüzde üretilen yerli motorlarımız da gayet kaliteli, kullanışlı ve ekonomiktir. Biz de yerli üretimi desteklemek adına yerli motorları tavsiye etmekteyiz.


Motor ve Yürütme Aksamı

Kapının en önemli kısmını ise motor ve yürütme kısmı oluşturur. Bu parçalar birlikte çalışarak kapının açılmasını ve kapanmasını sağlar. Bunlar doğru şekilde ayarlanırsa kapının çarpmaması sağlanır. Bu şekilde deformasyon azalır ve sessiz çalışma performansını artırır. Bu yüzden Ankara Fotoselli Kapı firması olarak sessiz çalışan ve deformasyonu azaltacak sistemleri sizlere sunmaya devam ediyoruz.


Kontrol Paneli Yönetim Sistemi

Otomatik Kapının beynini oluşturur. Kapının nasıl kontrol edileceğini, hangi modları seçeceğinizi ayarlayabiliriz.

Bu fonksiyonlar:
Normal mod; açılıp kapabilen moddur,
Gece modu; sürekli kapalı kalan moddur,
Açık mod; sürekli açık kalan moddur,
Yarım mod; yarıya kadar açık kalan moddur genelde kışın tercih edilir.
Fotoselli Kapıyı Neden Kullanmalıyız?
Fotoselli (Otomatik) Kayar Kapılar aklınıza gelebilecek her tür konuda avantajlıdır, örneklendirmek gerekirse…
Hijyeniktir günümüzün en büyük problemlerinden biri olan hijyen kapıya temas etmenize gerek kalmadan geçiş yapabilmenizi sağlar bu da insanların en çok tercih edeceği türdür.
Engelli vatandaşlar, yaşlılar ve çocuklar için de çok büyük rahatlık sağlar. Böylece insanların memnuniyetini artırabilirsiniz.
Yaşanacak kazalara karşı güvenliklidir. Alüminyum profillere ve temperli camlara monte edilen Otomatik Kapıların kırılması ve bozulması çok zordur.
Güvenlik özelliğinin dışında kullanımı rahattır. Kapının açılması için buton, manyetik kart ya da şifreli panel kullanılabilir. Böylece işletmenize girilmesini istemediğiniz bölümlerine, ihtiyaç anında kolayca geçiş yapabileceğiniz bir sisteminiz olur.
Çok büyük bir enerji tasarrufu sağlar hem elektriği az kullanılırlar hem de kapılar otomatik kapandığından çok büyük bir ısı tasarrufu oluştururlar. Şık ve estetiktir. İstenilen birçok şekilde dizayn edilebilir. İşletmelerinize apartmanlarına uygun olarak tasarlanabilir hatta duvarların içerisine giren modelleri bile vardır.


Fotoselli Kapı Nerelerde Kullanılır?

İnsan trafiğinin fazla olduğu hastane, restaurant, AVM, iş hanları gibi yerlerde daha çok tercih edilse de aklınıza gelebilecek bütün yapılarda kullanılabilir.

Kaç Çeşit Fotoselli Kapı Bulunmaktadır?
Fotoselli kapıların birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Tek Kanatlı Kapı, Çift kanatlı Kapı, Hermetik Kapı, Teleskopik Kapı ve Yarı Teleskopik Kapıdır.

Tek kanatlı Otomatik Kapılar tek bir tarafa doğru açılabilir şekilde tasarlanmıştır. Çift Kanatlı Fotoselli Kapılar ise iki kanadın da açılıp kapanabilir şeklinde tasarlanmıştır.

Hermetik Fotoselli Kapılar ise sızdırmaz özelliği ile bilinirler bu kapılar iç ve dış basıncı dahi düşürmezler. Kolay bir şekilde açıklamak gerekirse buzdolabı kapakları gibi iş görürler.

Teleskopik ve Türkiye'de sadece bizim yaptığımız yarı teleskopik tasarımlar vardır. Bu kapılar üç parça şeklindedir. Bunlardan biri sabit kalırken diğer iki kapı birbirinin üzerine gelecek şekilde açılıp kapanır. Bu tasarımlar en dar alanlarda bile oldukça işlevseldir.


Fotoselli Kapı Arızaları Nelerdir?

Aşırı voltaj gelmesi durumunda olası iki neden vardır. Aşırı şebeke gerilimi 2. Motorda veya elektrik devresinde kısa devre. Yapılması gereken şebeke voltajının kontrol edilmesi gerektiği durumlarda kontrol ünitesinin değiştirilmesi gerekir.
Kanatların aniden açılması (acil durum itiş düğmesi devrede) bravo 10 ve 11 nolu klemenster arasındaki köprü kontrol edilip duruma göre düzeltilmesi veya değiştirilmesi gerekir.
Fotoselli Kapı kapanmıyor ise kapının hareketini engelleyen bir sıkışma veya motora gelen voltajın düşük olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Yapılması gereken kapının tekerlekleri ve profilleri kontrol edilip herhangi bir sıkışma var ise düzeltilmesi gerekir. Eğer motorda bir problem var ise kontrol edilip düzeltilmeli gerekli ise değiştirilmelidir.
Anahtar Düğmesi Sürekli Devrede ise anahtar düğmesine bağlı olan cihazın kontrolünün sağlanması ve müdahale edilmesi gerekir.

Fotosel Arızası sebebi fotoselli sisteminin arasında bir engel olması ya da sistemin arızalı olması yapılması gerekenler ise optiklerin temizlenmesi gerekir eğer kablolarda kırık veya kısa devre var ise ona göre tamir edilmesi gerekir eğer sistem tamir edilemeyecek durumdaysa değiştirilmesi gerekir.

Otomatik Kapının Kendi Kendine Açılması durumunda iç radar 5 saniyeden fazla kontrol paneline sinyal gönderiyor demektir bağlantıların kontrol edilip gerektiğinde değiştirilmesi gerekir.

Profesyonel Kadro

Profesyonel Kadro

Takım ruhunu benimsemiş, her biri konusunda uzman, özveriyle çalışan personelimiz, kalitemizin temelidir.
Zamanında Teslimat

Zamanında Teslimat

Kalitemizin sürekliliğinin teminatı titiz çalışmalarımız ve sunduğumuz hizmettir. Başladığımız işi zamanında teslim ederiz.
Kalite Belgeleri

Kalite Belgeleri

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistem Standart’ının gereklerini yerine getirmekte ve sürekli iyileştirmekteyiz.
Image
Otomatik Kapı Sistemleri
Ostim Mahallesi 1232. Cadde No:109
Yenimahalle/ANKARA


0850 495 05 05

0530 900 30 04

Neden Shutter Otomatik Kapı Sistemleri?

2008'den günümüze Otomatik Kapı Sistemleri sektöründe öncü marka Shutter Otomatik Kapı Sistemleri; Ankara'da 2008 yılından beri faaliyet göstermektedir. Yılların tecrübesiyle siz değerli müşterilerine daima en iyi ürün ve en kaliteli hizmeti sunmayı ilke edinmiştir.

Shutter Otomatik Kapı Sistemleri, tüm Türkiye’de ürün satışı ve montajlı anahtar teslimi hizmetlerini sunan, hali hazırda ihraçatçı kimliği ile Avrupa menşeli ürünlerle müşterilerine hizmet sunmaya devam eden dinamik yapıya sahip bir kuruluştur.

Satışa verdiği önemi satış sonrası hizmete de aktarmayı başaran Shutter Otomatik Kapı Sistemleri, Ülkemizin genel olarak otomatik kapı sektöründe uluslararası rekabetteki yeri almasına öncülük ederek, sanayinin gelişmesine katkıda bulunarak üretim artışını sağlamaktadır.

Mesleki tecrübesiyle müşterilerine daima kaliteli hizmet sunmayı ilke edinen ve aldığı ISO 9001:2015 kalite belgesi ile bunu belgeleyen Shutter Otomatik Kapı Sistemleri, günden güne genişleyen güçlü kadrosuyla uluslararası projelerde hizmet vermeye devam etmektedir.

Ülkemizdeki imalat sahalarımızdaki her türlü mimari projelere özel üretimlerimiz, deneyimli teknik ekibimiz, kalite belgelerimiz ve dünya standartlarına eş değer ürün performansı ile Avrupa pazarlarında da tercih edilen bir marka olmuştur.

Image
Image
Image
Image
Image
Image